Dekalog Wolontariusza WOŚP

 1. Jesteś Wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To, co robisz jest wielkie i ważne. Ale to także duża odpowiedzialność – to Ty odpowiadasz za wizerunek tej akcji. Bądź kulturalny, nie zachowuj się wulgarnie, nie pluj, nie przeklinaj, nie obrażaj. Jeśli palisz papierosy, nie rób tego w miejscu widocznym. Pod żadnym pozorem nie pij alkoholu! Nie odpowiadaj na zaczepki, nie wdawaj się w dyskusję. Nie pozwól, żeby byle ponurak i malkontent zepsuł Ci humor i satysfakcję z tego, co robisz.
 2. Twoje bezpieczeństwo jest warte więcej niż wszystkie pieniądze tego świata! Nie odpowiadaj na prowokacje, nie kwestuj w nieoświetlonych, odludnych miejscach. Nie wchodź do mieszkań. Jeśli ktoś chce odebrać Ci puszkę – oddaj ją od razu, nie próbuj jej bronić. Jeśli ktoś próbuje wciągnąć Cię w miejsce, które może być niebezpieczne (ciemna uliczka, prywatnie mieszkanie) pod pretekstem wrzucenia pieniędzy, nie daj się nabrać! Zostań w bezpiecznym miejscu. Jeśli taki człowiek ma uczciwe zamiary, wróci do Ciebie z datkiem. Jeśli nie, to Ty możesz nie wrócić do nas.
 3. Bądź aktywny, ale nie natarczywy. Jako Wolontariusz jesteś bardzo widoczny i wiele osób będzie do Ciebie podchodziło, ale czasem to Ty musisz wykazać się inicjatywą. Ale nie napieraj! Wystarczy zwykłe „Dzień dobry, czy chciałby/chciałaby Pan/Pani wesprzeć naszą akcję?”, nie musisz przed nikim roztaczać ponurych wizji biednych dzieci umierających bez zakupionego przez nas sprzętu.
 4. Komunikacja to podstawa! Musimy zawsze wiedzieć, gdzie jesteś i co się z Tobą dzieje.
  – Jeśli z jakiegokolwiek powodu zmieniasz miejsce kwesty – dzwoń.
  – Jeśli jesteś głodny, chce Ci się pić lub jest Ci zimno – dzwoń.
  – Jeśli skończą Ci się serduszka lub zapełnisz puszkę – dzwoń.
  – Jeśli zauważysz coś niedobrego – dzwoń. Otrzymasz od nas listę telefonów, pod którymi możesz się z nami skontaktować. Jeśli masz telefon na kartę, postaraj się mieć na koncie chociaż tyle środków, żeby puścić nam sygnał – oddzwonimy.
 5. Zanim wyjdziesz z domu – obejrzyj prognozę pogody i ubierz się stosownie do warunków. Pamiętaj, że spędzisz ładnych kilka godzin na zewnątrz. Zwróć szczególną uwagę na buty – powinny być wodoszczelne i mieć grubą podeszwę, która ochroni Cię przed chłodem ciągnącym od ziemi. Koniecznie weź rękawiczki!
 6. Dobry Wolontariusz to najedzony Wolontariusz. W Sztabie będzie czekał na Ciebie ciepły obiad, nasi kierowcy będą też dowozić kawę, herbatę i kanapki, ale jeśli masz taką możliwość, weź ze sobą termos ciepłego picia i suchy prowiant.
 7. Fajnie jest mieć pełną puszkę, ale kwesta podczas Finału to nie zawody. Szanuj innych Wolontariuszy, nie wchodź na ich „terytorium”. Jeśli widzisz w swoim miejscu kwesty obcych Wolontariuszy, daj nam znać, ale nie przeganiaj ich. Pod żadnym pozorem nie opuszczaj wyznaczonego rejonu bez naszej wiedzy i zgody! Pamiętaj, że informację o tym, w którym miejscu powinieneś się znajdować, przekazujemy policji. Jeśli cokolwiek Ci się stanie, a nie będzie Cię tam, gdzie powinieneś być, nie będziemy w stanie nawet Cię znaleźć.
 8. Ten punkt jest dość oczywisty, ale zawsze warto o nim pamiętać – NIE OTWIERAJ PUSZKI! Nie zaglądaj, żeby sprawdzić ile zebrałeś, nie wyciągaj pieniędzy, żeby zrobić miejsce na więcej, nie wydawaj reszty z datków. Jeśli zapełnisz puszkę lub coś się z nią stanie (zamoknie, rozpadnie się) – zadzwoń, przywieziemy nową.
 9. Nie wchodź do sklepów i mieszkań. Nie licząc wyjątków ustalonych z dyrekcją poszczególnych sklepów przez Sztab lub Fundację nie mamy zgody na kwestę na prywatnym terenie.
 10. Patrz na zegarek! Zbieramy tylko w dniu Finału, w godzinach 8.00 – 20.00. Wszystkie puszki muszą trafić do rozliczenia najpóźniej zaraz po Światełku do Nieba.